Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CNC bearbetningscentra
Referensnummer: IEI-2022-00277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42621100 CNC-svarv
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling (IEI) vid Linköpings unversitet (LiU) upphandlar en 5-axlig CNC bearbetningscentra. Maskinen kommer att användas i undervisning av studenter vid Malmstens på Campus Lidingö som har utbildningar i möbeldesign, möbelsnickeri och möbeltapetsering. Maskinen på Campus Lidingö är ett komplement till befintlig CNC-utrustning på Campus Valla i Linköping.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen