2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Stationskläder för räddningstjänst
Beskrivning: Södertörns brandförsvarsförbund (Sbff) inbjuder potentiella leverantörer inom textilbranschen att inkomma med information om deras företag, sortiment och beställningsmöjligheter (webb-butik) gällande produktområdet stationskläder för räddningstjänst, vilket även omfattar klädsortiment för fysisk träning och skyddskor. Sbff inbjuder även för företag att boka in sig till ett digitalt möte under perioden september fram till nov 2024. I det fall det kommer behövas, kommer antalet mötestillfällen begränsas till fem stycken. Informationsinhämtningen är en del av pågående marknadsundersökning och har som syfte att bredda Sbff:s kunskaper om marknadens utbud inför kommande upphandling. Information kan skickas respektive möte bokas via Strategisk inköpare, Maria Åsvärd: maria.asvard@sbff.se Ingen ersättning utgår för deltagande i presentationen/möte.
Intern identifierare: 2024
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör