Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vetenskapliga konferens- och kongresstjänster
Referensnummer: V-2017-1040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH är ett tekniskt universitet som både bedriver utbildning och forskning. KTH är placerat i Stockholm. KTH behöver nu hjälp med: planering av konferenser, konferensadministration och genomförande. Detta innefattar samtliga tjänster i samband med vetenskapliga konferenser, inklusive abstracthantering. De flesta av KTH:s konferenser genomförs i KTH:s egna lokaler. De kan ha 30 till 2 000 deltagare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KTH är ett tekniskt universitet som både bedriver utbildning och forskning. KTH är placerat i Stockholm. KTH behöver nu hjälp med: planering av konferenser, konferensadministration och genomförande och genomför därför upphandling av ett ramavtal för området. Det innefattar samtliga tjänster i samband med vetenskapliga konferenser, inklusive abstracthantering. De flesta av KTH:s konferenser genomförs i KTH:s egna lokaler. De kan ha 30 till 2 000 deltagare.