Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabas
Referensnummer: UPP 2017-163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48610000 Databassystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Tullverket ska köpa webbaserade rättsdatabastjänster för att ge myndighetens anställda tillgång till lättillgänglig och sammanhållen juridisk information som är aktuell, relevant och uppdaterad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 72320000 Databastjänster, 75230000 Rättstjänster, 79100000 Juridiska tjänster, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen