515179-2024 - Resultat
Sverige – Skrivbyråtjänster – Frilansskribenter - vetenskapliga området
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrilansskribenter - vetenskapliga området
BeskrivningBehov av frilansande vetenskapsskribeneter för uppdrag som exempelvis pressmeddelanden, referat från konferenser och event, textproduktion till chalmers.se och liknande.
Föregående meddelande566031-2023
Intern identifierareC 2023-1423
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92312211 Skrivbyråtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningBehov av frilansande vetenskapsskribeneter för uppdrag som exempelvis pressmeddelanden, referat från konferenser och event, textproduktion till chalmers.se och liknande.Målgrupp för beställda texter är en vetenskapligt intresserad allmänhet, journalister i Sverige och andra delar av världen (både allmänreportrar och vetenskapsjournalister), finansiärer, beslutsfattare och medarbetare på Chalmers. Texterna kan komma att distribueras till journalister och redaktioner via e-post och publiceras i Chalmers nyhetsrum (https://news.cision.com/se/chalmers ), på chalmers.se och andra webbplatser inom chalmerssfären, i tryckt material, nyhetsbrev eller sociala medier. Exempel på uppdrag: Produktion av populärvetenskapligt präglade nyhetsartiklar, ibland i ett längre format, om Chalmers forskningsrön och liknande områden. Produktion av pressmeddelanden om forskningsrön.Referat och artiklar från konferenser och mässor som exempelvis Chalmers egna event. Intervjuer med forskare.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelUpphandlingsdokument
BeskrivningChalmers har behov av att anlita skribenter för olika typer av skrivuppdrag. Målgrupp för beställda texter är en vetenskapligt intresserad allmänhet, journalister i Sverige och andra delar av världen (både allmänreportrar och vetenskapsjournalister), finansiärer, beslutsfattare och medarbetare på Chalmers. Texterna kan komma att distribueras till journalister och redaktioner via e-post och publiceras i Chalmers nyhetsrum (https://news.cision.com/se/chalmers ), på chalmers.se och andra webbplatser inom chalmerssfären, i tryckt material, nyhetsbrev eller sociala medier.