5152-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Systemstöd för planering, uppföljning, kvalitetsledning och processutveckling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för planering, uppföljning, kvalitetsledning och processutveckling
Beskrivning: Uppdraget avser en komplett leverans av ett systemstöd för planering, uppföljning, kvalitetsledning och processutveckling inklusive processverktyg. Systemstödet ska levereras som tjänst, inklusive införande (inklusive integrationer, varav ekonomisystemet är det viktigaste integrerade systemet), licenser, drift, service och support, vidareutveckling och tillkommande konsultinsatser. Uppdraget avser systemstöd inom tre centrala behovskategorier: 1. Planering & uppföljning, inklusive: 2. Processmodellering & processregister 3. Informationshantering Behovskategorierna innefattar följande behovsområden: 1.Planering och uppföljning inklusive riskhantering/internkontroll (Huddinge, Husf)2.Systematiskt arbetsmiljöarbete inklusive likabehandlingsarbete (Huddinge, Husf)3.Uppdragshantering tillkommande uppdrag (Huddinge)4.Systematiskt kvalitetsarbete enligt SOSFS 2011:9 (Huddinge)5.Processmodellering och Processregister (Huddinge)6.Skolans systematiska kvalitetsarbete (Huddinge)7.Systematiskt brandskyddsarbete (Huddinge)8.Ledningssystem för informationssäkerhet (Huddinge)9.Behandlingsregister enligt GDPR (Huddinge)10.Kontinuitetsplanering för Informationssäkerhet (Husf, option) 11.Rapportering enligt CSRD inklusive EU taxonomi (Husf, option)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100435:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48900000 Diverse programvara och datorsystem