See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Forsknings- och utvecklingsnära tjänster
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att Chalmers ges tillgång till unika och värdeadderande tjänster som bidrar till att utveckla Chalmers intressen inom forskningsnära utveckling. Forskning- och utvecklingsnära tjänster innefattar tjänster som stödjer samverkansintensiva miljöer i linje med Chalmers vetenskapliga profil. Med samverkansintensiva miljöer avses till exempel centrumbildningar och styrkeområden.
Intern identifierare: C 2023-1425
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Del 1 Projektledarstöd till forskning
Beskrivning: Projektledarstöd till forskning: vilket bla innebär att koordinera långsiktiga och strategiska samverkansformer med akademi, näringsliv och/eller myndighete
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att Chalmers ges tillgång till unika och värdeadderande tjänster som bidrar till att utveckla Chalmers intressen inom forskningsnära utveckling. Tjänsterna ska stödja Chalmers befintliga och kommande samverkansintensiva miljöer och samverkansformer. Tjänsterna ska vara kompletterande till Chalmers egna resurser avseende kapacitet och kompetens samt möjliggöra flexibilitet över tid. Avrop kan därmed omfatta såväl längre som kortare uppdrag.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del 2 Kommunikatör i samverkansintensiva miljöer
Beskrivning: Kommunikatör i samverkansintesiva miljöer: vilket bla innebär att leda, planera och genomföra effektiva kommunikationsinsatser
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Del 3 Forskningsspecialist
Beskrivning: Anbudsgivaren ska ha en ekonomisk stabilitet. Med ekonomisk stabilitet avses minst rating 40 enligt Creditsafe