Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Kyla
Referensnummer: UH-2022-294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun, upphandlar service avtal för årligt kontroll av kylanläggningar. Upphandlingen avser fastighetskyla, isbanekyla och fordonskyla, samt service och reparation. Fler än en leverantör kan komma att utses. Området fordonskyla har Skellefteå kommun ca. 650 fordon inklusive tunga fordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fastighetskyla Skellefteå kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kylservice ishallar Skellefteå kommun
Del nr: 2
Fordonskyla Skellefteå kommun
Del nr: 3
Fastighetskyla Malå kommun
Del nr: 4