515271-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: RJL 2022/541
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län genomför nu en upphandling av en licenspartner som ska bistå Region Jönköpings län med förmedling av Licenser för programvara samt tillhörande Service, Support, Underhåll och Produktnära Tjänster inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av en licenspartner som ska bistå Region Jönköpings län med förmedling av Licenser för programvara samt tillhörande Service, Support, Underhåll och Produktnära Tjänster inom området.
Omfattning
Region Jönköpings län genomför nu en upphandling av en Licenspartner för att tillgodose och säkerställa det fortsatta behovet av nedan anskaffningsområden:• Licens för programvara• Service och Support• Underhåll• Produktnära Tjänst
Utöver vad som anges ovan ska Ramavtalet även säkerställa att Köparens behov av tjänster vilka framgår av avsnitt 2 i Kravspecifikation.Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten. Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation.
Upphandlingens volymer
Volymer som redovisas i upphandlingsdokumenten ska inte tolkas som en utfästelse inför kommande Leveranser av Kontraktsföremål. De redovisade volymerna utgör endast utvärderingsvolymer vilka kommer att användas vid utvärderingen av inkomna anbud.
Köparen garanterar inga volymer. Volymer vilka anges i Bilaga 1 – Utvärderings- och Prisbilaga är endast en uppskattning och Anbudsgivaren bör vid sin prissättning beakta att behovet kan variera.
Ramavtalets takvolym baseras på historiska volymer, befintligt ramavtals omsättning, förväntade kvantiteter vid Avrop men också utrymme för oförutsedda behov. Takvolymen uppgår till 250 000 000 SEK för hela Ramavtalets löptid, inklusive eventuella förlängningsperioder. Om Ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller förväntas inträffa inom en snar framtid, har Köparen rätt att säga upp Ramavtalet till omedelbart upphörande.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-06-15. Avtalet gäller därefter i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader och maximal avtalstid är således 48 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.