Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Data Warehouse – Uppsättning och konfigurering samt förvaltning
Referensnummer: T2017-02411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tjänster knutna till genomförandet av Trafikkontorets projekt att ta fram ett systemstöd för självbetjäning inom Business Intelligence. Syftet med anskaffningen av en Data Warehouse lösning är att erbjuda slutanvändarna ett kraftfullt verktyg för att kunna göra egna ana-lyser av data samt att ge dem bättre vyer när de använder mobila arbetssätt.
Data hämtas från hos Trafikkontoret befintliga system.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen