515412-2017 - ResultatSverige-Umeå: Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkning hörsel, dövhet och dövblindhet
Referensnummer: FS 2.1.2-1749-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende tolkning för studenter och medarbetare, vid Umeå Universitet, med nedsatt hörsel, dövhet och dövblindhet. Planerad avtalsperiod är 2018-01-22-2020-02-23 med möjlighet för universitetet att förlänga avtalet i max två år.
Tokningen avser tolkning på plats i huvudsak vid campus i Umeå, men kan även förekomma på andra orter där universitetet har sin verksamhet, till exempel vid universitetets campus i Västernorrland och Norrbotten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teckenspråk.