515414-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggservice < 4 Mkr, ramavtal
Referensnummer: KS 2021/2653
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Byggservice omfattande främst drift och underhållsåtgärder, dock kan viss om- och nybyggnad förekomma för en budgeterad kostnad upp till 4 mkr per avrop.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering, intresserade ombedes inkomma med sin anbudsansökan i enlighet med bifogade instruktioner och handlingar.
Förhandling kan komma att ske med anbudsgivarna. Ersättning för kostnader i samband med ansökan eller anbud utgår inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262300 Betongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45443000 Fasadarbeten, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för Byggservice omfattande främst drift och underhållsåtgärder, dock kan viss om- och nybyggnad förekomma för en budgeterad kostnad upp till 4 mkr per avrop (under perioden fram till 15/3 2022 gäller gränsen 2 mkr).
Tjänsterna och entreprenaderna omfattar byggarbeten såsom exempelvis:
- diverse betongarbeten, förstärkningar, renoveringar, impregneringar, håltagning och slipningar.
- fasadarbeten: tegel, puts, omfogningar, byte balkar/sten, impregneringar, skivmaterial, åtgärder på utfackningsväggar mm.
- Fönster/dörrbyten.
- Utbyte av isolering samt tilläggsisolering
- Takarbeten: papp-, tegel-, plåttak inkl. underlag och tillbehör som arbeten med plåtning och målning vindskivor, plåtarbeten i övrigt, kompletteringar av taksäkerhet mm.
- Arbeten i våtrum; våtrumsskivor, tätskikt, plattsättning fogning mm
- Arbeten i kök; snickerier, belysning, vitvaror mm
- I förekommande fall ingår arbeten såsom målning, el-, vs-, och ventilationsarbeten.
- I förekommande fall ingår mark- och anläggningsarbeten i de fall då de kompletterar övriga enligt avtalet utförda arbeten.
Undantagna arbeten:
Entreprenader där arbetsformen samverkan blir kontrakterad
Entreprenadarbeten med en budgeterad kostnad över 4 mkr per avrop (under perioden fram till 15/3 2022 gäller gränsen 2 mkr).
Föregående år var volymen ca 20 Mkr. Anbudssökande kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen, dock ökar omfattningen på ramavtalet när gränsen för entreprenadarbeten höjs till budgeterad kostnad upp till 4 Mkr. Uppskattad volym för ramavtalet uppskattas till 35 Mkr per år d v s 140 Mkr för hela avtalsperioden. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 280 Mkr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden löper i maximalt fyra (4) år fr o m 2022-02-01. När 18 månader har passerat kan dock båda parter när som helst säga upp ramavtalet som då upphör tre (3) månader efter uppsägningen. Trots att ramavtalet upphör ska dock avrop som påropats före det att ramavtalet färdigställas. Skulle ingen av parterna säga upp ramavtalet upphör det likväl att gälla fyra år efter det att det trätt i kraft.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. Viss verksamhet som berör avtalsområdet bedrivs i egen regi. Ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.