515548-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Redovisning och revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagstadgad revision, Sverige
Referensnummer: 17/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av lagstadgad revision av Akademiska Hus samlade verksamhet.
Akademiska Hus inbjuder Er att inkomma med anbud i rubricerad upphandling. Upphandlingen vänder sig till registrerade revisionsbolag som har erfarenhet av lagstadgad revision för fastighetsbolag, granskning av hållbarhetsredovisning enligt GRI:s riktlinjer samt granskning av EMTN-prospekt. Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Revisorernas uppdrag är att oberoende granska styrelsens och den verkställande direktörens förvaltning samt bolagets och koncernens finansiella rapportering.
Följande huvudområden ingår i upphandlingen:
—Lagstadgad revision.
—Granskning av hållbarhetsredovisning.
—Rapportering av revision och hållbarhetsredovisning.
—Granskning av EMTN-prospekt, inklusive tillhörande intyg och dokumentation.
—Revisionsnära tilläggstjänster.
Granskningen ska normalt utföras vid Akademiska Hus huvudkontor i Göteborg.