Ramavtal avseende byggnadsarbeten för SFV Regeringsbyggnader.
SFV Regeringsbyggnader förvaltar elva kvarter i Stockholm belägna i Klara samt Centralposthuset på Vasagatan och Harpsund (Harpsund ingår ej i denna upphandling). Merparten av lokalerna hyrs ut till Regeringskansliet. Knappt en tiondel av ytan hyrs ut till kommersiella och publika verksamheter såsom butiker, restauranger och muséer. Ungefärlig sammanlagd BTA för objekten är 220 000 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen