Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny verkstad AOL, Bönekulla
Referensnummer: 0029/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213252 Byggnation av verkstäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggentreprenad gällande ny verkstadslokal för Renova Miljö AB.
Nybyggnad av verkstad, kontor, lager och personalutrymmen. Byggnadsyta ca 8 000 kvm. Byggnaden ska BREEAM-certifieras.
I entreprenaden ingår servicebesök under garantitiden.
Preliminär igångsättning Q2 2021
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader, 45213252 Byggnation av verkstäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen