515629-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lundby Specialistsjukhus
Referensnummer: HSNG 2017–00118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmänt om uppdraget
Uppdraget avser specialiserad öppen vård, inklusive dagkirurgi, för vuxna samt barn, i vissa specialiteter, i ASA-klasserna 1–3.Uppdraget omfattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning av patienter inom följande specialiteter:
Dialys och njurmedicin (vuxna)
Internmedicin (vuxna)
Kirurgi (vuxna och barn från 16 år)
Psykiatri (vuxna)
Ögon (vuxna och barn)
Öron-, näsa- och hals (vuxna och barn)
Leverantören ska ta emot barn från nyfödda och uppåt på Ögon- respektive Öron-, näsa- och halsmottagningarna. Operationer i narkos ska utföras på barn från 1 års ålder och minst 10 kg. Ingrepp i lokalanestesi ska utföras från nyfödd och uppåt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85111200 Läkarvård på sjukhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser specialiserad öppen vård, inklusive dagkirurgi, för vuxna samt barn, i vissa specialiteter, i ASA-klasserna 1 - 3.Uppdraget omfattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning av patienter inom följande specialiteter: