515735-2017 - ResultatSverige-Västerâs: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom el- och telearbeten
Referensnummer: FN 2017/00296- 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för el- och telekonsult samt att utföra periodisk tillsyn för Teknik- och fastighetsförvaltningen, Västerås stad.
I uppdraget ingår projektledning från program/för.
Studiefas till utförandefasens överlämnande till beställare med samordning och utförande av upprättande av bl.a. förfrågningsunderlag, bygghandlingar och utredningar.
Den periodiska (särskilda) kontrollen utförs med ett tidsintervall på 3 år, med cirka en tredjedel av beståndet per år.
Övriga fastigheter följer samma intervall och utförs enligt samma besiktningsstandard som periodisk kontroll.
Ansvara för de arbetsuppgifter som åligger elansvarig (delegat).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt Upphandlingsdokument.