515776-2022 - ResultatSverige-Enköping: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk- och översättningstjänster
Referensnummer: SN2021/166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att upphandla samarbetspartner för att tillgodose behovet av planerad och akut tolkservice dygnet runt, årets alla dagar. Vissa verksamheter har behov av tolk med ringa eller ingen framförhållning. Uppdrag avser förmedling av video-, telefon- och kontakttolk.
Upphandlingen avser även översättningstjänster.
Tolk- och översättningstjänsterna är till och från svenska (med vissa undantag).
Bakgrund och syfte
Upphandlingens syfte är att upphandla samarbetspartner för att tillgodose behovet av planerad och akut tolkservice dygnet runt, årets alla dagar. Vissa verksamheter har behov av tolk med ringa eller ingen framförhållning. Uppdrag avser förmedling av video-, telefon- och kontakttolk. Upphandlingen avser även översättningstjänster. Tolk- och översättningstjänsterna är till och från svenska (med vissa undantag). Mer detaljerade uppgifter framgår av kravspecifikationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen