2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utökat verksamhetssystem - Hudiksvalls kommun
Beskrivning: Hudiksvalls kommun vill med denna förhandsinsyn meddela vår avsikt att efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna förhandsinsyn att teckna avtal för utökat nyttjande av IT-stöd och underhåll med CGI Sverige AB för dennes affärssystem Raindance. Avtalet ersätter tidigare avtal. Hudiksvalls kommun annonserar i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap 5§, meddelande om förhandsinsyn i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla efterfrågade IT-stöd och underhållstjänster. Kommunen har för avsikt att teckna kontrakt för IT-stöd samt tjänster för vidareutveckling och underhåll. Kontraktet för detta kan maximalt löpa till och med 2032-12-31 Hudiksvalls kommun äger enligt tidigare upphandlat förfarande licenser för affärssystemet raindance och äger dessa licenser. Kommunen vill nu utöka nyttjandet av Raindance genom ytterligare delar av systemet och flytta lösningen till den molntjänst som erbjuds av CGI Sweeden AB. De delar som kompletteras i nytt avtal är leverantörskontraportal samt stöd för E-handel. Motivering varför upphandlingen inte annonserats: Då efterfrågade tjänster på grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en viss leverantör kommer upphandlingsförfarandet Förhandlat förfarande utan föregående annonsering att tillämpas enligt LOU 2016:1145 6 kap. 14§ punkt 2 o 3 Molntjänst tillsammans med de nya delarna kan endast tillhandahållas av CGI Sverige AB då produkten skyddas av ensamrätt. Ett avtal kommer att tecknas med leverantören efter att tiden för frivillig avtalsspärr löpt ut. I samband med annons om förhandsinsyn träder frivillig avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar.
Intern identifierare: 14914
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48443000 Programvara för redovisning
Ytterligare klassificering (cpv): 48444000 Redovisningssystem, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Hudiksvalls kommun vill utöka nyttjandet av verksamhetssytem.
Intern identifierare: Utökat verksamhetssystem - Hudiksvalls kommun