Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud för kärlaccess, nervblockader samt viss diagnostik
Referensnummer: RS 2019/2082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att upphandla ultraljud för djup och ytlig kärlaccess (CVK, CDK, PVK, Piccline och artärnål), nervblockader och viss diagnostik t.ex FAST, thyriodeadiagnostik samt ryggbedömning inför epidural.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen