515824-2018 - ResultatSverige-Örebro: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugning/rensning, TV-inspektion m.m.
Referensnummer: Tn 4099/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Slamsugning/rensning, TV-inspektion, nivåkontroll av avloppsledningar och brunnar
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Slamsugning/rensning, TV-inspektion,för leverans inom Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Entreprenaden avser slamsugning/rensning, TV-inspektion, nivåkontroll av självfallsledningar och brunnar, slamsugning av rännstensbrunnar, vattentransport med mera inom Örebro kommun.
Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Avtalstid
Avtalet gäller 2019-01-01 - 2022-12-31 med möjlighet till förlängning upp till 2 x 12 månader.
Vid utnyttjande av denna förlängning meddelar kommunen aktuell förlängningsperiod i god tid före gällande avtals utgång.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 90470000 Rensning av avlopp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro kommun har 150 000 invånare och är befolkningsmässigt Sveriges sjätte största kommun. Örebro tätort dominerar med ca 120 000 invånare. Övriga tätorter i kommunen med över 1 000 invånare är Garphyttan, Hovsta, Järle, Ervalla, Ölmbrotorp, Marieberg, Odensbacken, Vintrosa, Glanshammar, Latorp, Närkes Kil, St Mellösa, Brevens Bruk, Kilsmo, Hampetorp och Ekeby Almby.