515847-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Restaurang- och serveringstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatör för driften av konceptet för den nya Stadshallen i Lund
Referensnummer: Diarienummer SN 2018/0402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadshallen ska vara del i en levande demokratisk mötesplats i en attraktiv stadskärna med kultur i fokus och vara värdeskapande i Lunds tillväxt. Ett koncept benämnt "Från finrum till vardagsrum" har tagits fram för att utveckla Stadshallen som en del av ett större centrumlyft. En lokal som kan anpassas efter behov, där serveringar, politiska möten och kulturevenemang drar publik till varandra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55330000 Kafeteriaverksamhet, 55510000 Matsalstjänster, 63712400 Parkeringstjänster, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar, 79992000 Receptionstjänster, 79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Lunds Stadshall
Lunds Stadshall, hädanefter Stadshallen, är Sveriges enda stadshall. Under hösten 2018 avser Lunds kommun att upphandla en arkitekt, en operatör, samt en byggentreprenör för att tillsammans lägga grunden för att långsiktigt utveckla Stadshallen. Avsikten är bland annat att Stadshallen ska bli en naturlig samlingspunkt med kulturen i fokus som är tillgänglig större delen av dygnet och att Stadshallen ska kunna användas för många olika typer av evenemang såsom serveringar, sittningar, möten, konferenser, nöjen och kulturevenemang för människor i olika åldrar och för både boenden i Lund och för tillfälliga besökare.
Ytterligare information om projekten finns på:
https://www.lund.se/bygga-bo--miljo/bostader-och-offentliga-lokaler/offentliga-lokaler/stadshallen2/framtidens-stadshall/
Förutsättningar vid förhyrning av lokal (ska förhandlas)
I samband med att koncessionsavtal tecknas med Lunds kommun ska separat hyreskontrakt för aktuell lokal tecknas av leverantören med Lunds kommun, Serviceförvaltningen. Leverantören är hyresgäst och Lunds kommun är hyresvärd. Formen för hyreskontraktet bestäms i steg 2, där operatören kan inkomma med förslag.