Typ av upphandlande myndighet Annan typ: statligt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Leverans och installation av vitvaror och vitvaruservice.
Referensnummer: SPF2016-040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51500000 Installation av maskiner och utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialfastigheter köper årligen in ett stort antal vitvaror inom förvaltningen.
Ramavtalet gäller leverans av vitvaror, främst utbyte, till Specialfastigheters fastigheter runt om i Sverige. I avtalet ska även ingå installation, bortforsling och tillvaratagande av gammal uttjänt utrustning samt tillvaratagande av tidigare utrustning på ett miljömässigt sätt.
I avtalet ingår även att tillhandahålla förebyggande service/underhåll samt skade- och felavhjälpande service/underhåll vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39711100 Kylskåp och frysar, 39711360 Ugnar, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 39713210 Tvättpelare, 39717100 Fläktar, 50000000 Reparation och underhåll, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen