515938-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gävle Kommunkoncern upphandlar Städprodukter, kemtekniska produkter, personlighygien, tork- och hygienpapper, plastprodukter av engångskaraktär
Referensnummer: 11031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle kommunkoncern upphandlar Städprodukter, kemtekniska produkter, personlighygien, tork- och hygienpapper, plastprodukter av engångskaraktär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33764000 Pappersservetter, 33770000 Sanitetspapper, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel, 39832000 Diskmedel, 39832100 Pulverdiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen