516028-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urologiprodukter, SLL512
Referensnummer: FSN 2021-0210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar urologiprodukter såsom:
• Urinkatetrar
• Uretärstent
• Ballongkateter
• Kateteriseringsset
• Katetriseringsgel
• Kopplingsstycken
• Spolaggregat
• Tryckreglerat spolsystem
• Suprapubiskt blåsdränage
• Urinpåsar
• Urodynamikkateter
• Kateter, övrigt
• Ledare, Hydrofil
• Laser, tillbehör
• Stenfångar
• Förbrukningsmaterial till transuretral flergångsutrustning
• Injektionsnål till cystoskop
• Cystoskop, uretäroskop, engångs
• Biopsinålar för prostatabiopsi
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141615 Urinpåsar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen