516031-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Ambulanser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanser 2020
Referensnummer: 19/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Region Kalmar läns beräknade behov av ambulanser kommande år. Detta innebär uppskattningsvis 6-8 1-bårsambulanser per år under avtalstiden. Upphandlingen omfattar även dokumentation för handhavande samt teknisk dokumentation, utbildning av ambulanspersonal, tillvalsutrustning i enlighet med ”Teknisk kravspecifikation” samt förslag på serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen