516128-2023 - ResultatSverige-Värnamo: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning Java-utvecklare Campus Värnamo
Referensnummer: KS:2023.450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Campus Värnamo bedriver utbildningar på högskole- eller yrkeshögskolenivå. Alla utbildningar bygger på efterfrågan och i nära samverkan mellan näringsliv, akademi och offentlig sektor. Jönköping University, Tekniska Högskolan, är utbildningens huvudman, har i nära samarbete med företagen i branschen tagit fram utbildningens innehåll så att den direkt svarar mot marknadens kompetensbehov.
Javautvecklare är en distansutbildning med några fysiska träffar i Värnamo under utbildningens gång.
Att studera på distans ger studenterna mer flexibilitet. Den möjliggör också för dig som utbildare stora möjligheter och mindre restid, samtidigt som det ställer krav på stort ansvar på båda parter.
- Kvalitet
Campus Värnamo strävar efter hög professionalitet i både bemötande och innehåll. Det är därmed viktigt att utbildningarna håller hög kvalitet och möter behoven från arbetsmarknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildingen omfattar kurser inom utbildningsprogrammet som avser 400 Yhp, vilket motsvarar två års studier i helfart (5 Yhp motsvarar en vecka).
Kurser under utbildningen under avtalstid inklusive option enligt nedan;
Omgång 1:
• OOP med Java, 25 yhp
• Java-utveckling 1, 25 yhp
• Java-utveckling-2, 25 yhp
• IT-säkerhet & utvecklingsmetoder, 25 yhp
• Javautveckling för web, 50 yhp
• Avancerad Javautveckling, 50 yhp
• Affärsutveckling för IT, 25 yhp
Omgång 2:
• Introduktion till Javautveckling, 50 yhp
Option: För samma kursupplägg som omgång 2
Takvolymen för detta avtal är 3  omgångar av kursen.