516170-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Hässleholm: Permanenta informationsskyltar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiska och interaktiva Presentationsenheter för realtidsinformation
Referensnummer: Dnr: 285/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31523200 Permanenta informationsskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Skånetrafiken bjuder härmed in leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i Skånetrafikens upphandling av Dynamiska och interaktiva presentationsenheter för realtidsinformation. Uppdraget avser leverans av hårdvara och reservdelar samt tillhörande tjänster såsom utsättning, service, underhåll, konfigurering, styrning och utveckling av presentationsenheter till Skånetrafikens system för trafikrelaterad realtidsinformation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 32260000 Utrustning för dataöverföring, 32351200 Skärmar, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 34924000 Informationstavlor med uppdaterad information, 34928400 Utrustning för allmän plats, 48000000 Programvara och informationssystem, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen