516341-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Neurokirurgiskt shuntsystem
Referensnummer: 19-539
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Liquor shuntar för behandling av hydrocefalus hos patienter med cirkulationsstörning av hjärnkammarvätskan, likvor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande ramavtal för medicinteknisk system: Liquor shuntar
Avtalets omfattning
Avtalet ska gälla från 4.12.2019
Upphandlingen omfattar:
Leverans av komplett shunt set för avsedd funktion
Dokumentation för handhavande och teknisk support;
Handhavandeutbildning av klinisk personal
Produktspecifika instrument, hjälpmedel, tillbehör för shuntoperation
Förbrukningsmaterial
Anbudsutvärderingen kommer endast att omfatta de uppgifter som efterfrågas i detta upphandlingsdokument. Tilläggsuppgifter/-information som inte är efterfrågad, egna villkor eller reservationer kommer således inte att beaktas i utvärderingen av inkomna anbud.
Det totala kontraktsvärdet estimeras till cirka 5 MSEK, beräknat utifrån tidigare årsförbrukning. Kommande behov kan dock inte bedömas. Karolinska förbinder sig således inte att avropa/beställa produkter/utrustning av i förväg fastställda volymer eller värden.
Karolinska förbehåller sig rätten att genomföra sådana tilläggs- och kompletteringsköp som avses i LOU 17 kap 11 §.