51653-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Underhåll av allmänna vägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2021 Löpande Underhåll Innerstan Huvuddel 1 och 2
Referensnummer: T2019-03514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233139 Underhåll av allmänna vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar huvudsakligen följande delar:
1) Kontroll med tillhörande rapportering/dokumentation av fel på anordningar och anläggningar inom gatumark.
2) Mark- och beläggningsarbeten för att åtgärda fel på anordningar och anläggningar inom gatumark.
3) Arbeten i samband med evenemang och särskilda händelser
4) Övriga arbeten som avropas av beställarens kontaktperson.
Huvuddel 1 omfattar Norrmalm och Östermalm
Huvuddel 2 omfattar Södermalm och Kungsholmen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233141 Väghållning, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2