516597-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Masspektrometer
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masspektrometer UH2019/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433100 Masspektrometer
II.1.4.
Kort beskrivning
MS-detektorn av typen tandem kvadrupol vid Uppsala Universitet, Institutionen för farmaceutisk biovetenskap, forskargruppen Translationell PKPD, är utsliten och behöver bytas ut pga. återkommande fel på utslitna komponenter, där reservdelarna inte längre finns att tillgå. Gruppen har behov av ett instrument med hög precision och känslighet för kvantifiering av mycket låga läkemedelskoncentrationer. För närvarande har labbet en relativt ny högpresterande UPLC av modellen Acquity från Waters Corporation kopplat till den MS-detektor som behöver bytas ut.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett masspektrometer system.