516622-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Vattenrening
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renvatten- och Centralkoncentratanläggningar, Dialys By. 46
Referensnummer: 2017/00990
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232430 Vattenrening
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar anläggning för vattenrening inklusive distributionsslinga, anläggning för centralkoncentrat inklusive distributionsslinga och anslutningsplats för/vid dialysplatser, för installation i Landstingets byggnation av ny Dialysavdelning i byggnad 46 i Karlskrona, inkl. installation, dokumentation och utbildning enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget.
Dessutom optioner om köp av ytterligare anläggningar, teknisk utbildning samt avtal för anläggningarnas underhåll och service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42912000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vätskor, 42912300 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen