516670-2017 - ResultatSverige-Örebro: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Uppgradering SCADA-system iFix
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kodSE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Region Örebro Län skall genomföra en uppgradering av SCADA-system. Befintligt SCADA-system är av fabrikat GE iFix vilket skall uppgraderas till version 5.8. I samband med uppgradering görs även en uppgradering/justering av systemuppbyggnad samt virtualisering av servrar m.m.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72210000 Programmering av programpaket, 72222300 IT-tjänster, 72300000 Datatjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.