516751-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Personlig assistans
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPersonlig assistans
BeskrivningUppdraget omfattar utförande av personlig assistans, inklusive kommunalt basansvar, enligt SFB 51 kap. och assistans enligt 9§ punkt 2 LSS för barn, ungdomar och vuxna bosatta i Trelleborgs kommun och som valt Trelleborgs kommun som assistansanordnare, kan även vara personlig assistans utifrån SoL.
Intern identifierareKS 2025/480
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), sociala tjänster och andra särskilda tjänster (bilaga 2) som en Enstegsupphandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311200 Social omsorg för handikappade
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000