516783-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Smedjebacken: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon inklusive leasing
Referensnummer: 2019-314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Smedjebackens kommun välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandling av ramavtal för fordon inklusive leasing. Smedjebackens kommun har beslutat att alla nya fordon som upphandlas inom kommunkoncernen enbart ska framdrivas på fossilfria bränslealternativ, varför endast fordon som är godkända för fossilfria bränslen, drivs 100 % på el eller är elhybrider som kan framdrivas med, och är godkända för, fossilfria bränslen omfattas av upphandlingen.
Leverantörer kan välja att lämna anbud på personbilar, på transportbilar eller bägge delarna.
Vi ser fram emot Ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Personbilar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transportfordon
Del nr: 2