516790-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikationsbyrå
Referensnummer: AD 2021-1342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunikationstjänster till MFoF utöver det som täcks av egna resurser. Leverantören ska utifrån MFoF:s fastställda strategier och planer vara en strategisk, kreativ och rådgivande partner i utvalda delar av MFoF:s interna och externa kommunikations-, informations- och marknadsföringsarbete.
Upphandlingen omfattar även produktion av material, från idé till färdig produkt. Uppdrag inom detta tjänsteområde avser utförande utöver det som täcks av egna resurser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar kommunikationstjänster till Beställaren utöver det som täcks av egna resurser. Leverantören ska utifrån beställarens fastställda strategier och planer vara en strategisk, kreativ och rådgivande partner i utvalda delar av Beställarens interna och externa kommunikations-, informations- och marknadsföringsarbete.
Inbjudan
Myndigheten för familjerätt och föräldraskapsstöd inbjuder till att lämna anbud i upphandlingen av ramavtal avseende kommunikationsbyrå.
Förutsättningarna för att delta i upphandlingen redovisas i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är:
Myndigheten för familjerätt och föräldraskapsstöd (nedan kallad MFoF)Organisationsnummer: 202100-4169
Upphandlingen omfattar även produktion av material, från idé till färdig produkt. Uppdrag inom detta tjänsteområde avser utförande utöver det som täcks av egna resurser. Uppdraget kan omfatta hela processen eller delar av den.
Värdet på upphandlingen beräknas uppgå till 1 miljon kronor per år. Notera att det är en uppskattning baserat på tidigare års inköp och MFoF förbinder sig inte till någon viss volym. Leverantören förbinder sig att leverera enligt Beställarens faktiska behov.
Det maximala värdet som får avropas under hela ramavtalsperioden uppgår till 6 miljoner kronor.
Se närmare beskrivning av uppdraget i kapitel 3 Krav på tjänsten.
MFoF avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Ramavtalsperiod
Ramavtalsperioden är två (2) år från avtalets tecknande med möjlighet för MFoF att förlänga avtalet med ett (1) + ett (1) år. Ramavtalet kan som längst pågå i fyra (4) år.
Eventuell förlängning ska meddelas skriftligen av MFoF senast tre (3) månader före utgången av avtalstiden. Om en förlängning av avtalet inte sker upphör ramavtalet att gälla utan föregående skriftlig uppsägning.