516888-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för kommunikationsbyråtjänster
Referensnummer: 2021/265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens medieråd inbjuder till anbudsgivning gällande upphandlingen av Ramavtal för
kommunikationsbyråtjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens medieråd har framförallt behov av produktionsstöd, där myndighetens kommunikationsresurser inte är tillgängliga, samt implementering och uppföljning/vidareutveckling av myndighetens grafiska profil.
Det finns även behov av strategisk rådgivning (exempelvis multikanalstrategi, digital
konceptutveckling, uppföljning/utvärdering kriskommunikation, medieträning).
Detta upphandlingsdokument med bilagor innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för
upphandlingen.