516951-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor
Referensnummer: 2021/55/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI har behov av att kunna hyra busstransporter av medarbetare och deras utrustning, gäster samt deltagare vid internationella och nationella utbildningar.
Transport av medarbetare och deras utrustning sker bl a till och från expeditioner med forskningsfartyget R/V Svea, där SMHI är en viktig aktör i arbetet med marin forskning och miljöövervakning.
Transport av gäster/kursdeltagare innebär bl a att hämta och lämna internationella kursdeltagare vid flygplats, men också att transportera till och från olika aktiviteter såsom studiebesök och utflyktsmål.
Behovet avser resor inom Sverige och omfattar bussar, inklusive chaufför, med plats för minst 16-20 passagerare å ena sidan och 30-50 passagerare å andra sidan, lastutrymmen för utrustning m.m. Bussarna ska vara dedikerade för SMHI vid varje tillfälle och chaufför ska alltid ingå.
Målet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med ett (1) bussbolag som kan tillhandahålla bussresor enligt SMHIs behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
Då SMHI verkar på både nationella och internationella scener och har gäster/kursdeltagare från andra länder finns vidare behov av bl a engelskspråkiga chaufförer och möjlighet att få hjälp med kontroll av passagerarlistor m.m.