Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av tre fornvårdsområden i Sundsvalls kommun
Referensnummer: 512-1627-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen avser nu att upphandla skötselåtgärder i tre fornvårdsområden i Sundsvalls kommun. Slåtter ska genomföras på alla tre områden. På ett av dessa (Rude gravfält) ska entreprenören även förse området med får. Utöver slåtter och fårbete ska entreprenören tillsyna skyltar och hålla områdena snygga och städade.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77100000 Jordbrukstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen