517019-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för Lokalvård, lokalvårdsanknutna servicetjänster och vaktmästeri tjänster.
Referensnummer: UPPH2021-00202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Lokalvård och lokalvårdsanknutna servicetjänster samt vaktmästeri till Region Uppsalas samtligaförvaltningar, Region Uppsala närstående organisationer, som Kommunalförbundet Avancerad Strålbehandling, samt privatavårdinrättningar med vilka Region Uppsala har avtal. Till detta finns ett antal privata vårdgivare med vårdavtal som skakunna avropa delar av efterfrågad tjänst. Uppdraget avser förvaltningsobjekt och ytor för 2019 om totalt ca 150 byggnadermed en städarea på ca 400 000 m2.
Upplysningsvis köpte Regionen lokalvård och lokalvårdsanknutna servicetjänster samt vaktmästeri tjänster under år 2019för ca 110 miljoner kronor. Speciella krav och bestämmelser reglerar lokalvård inom Hälso- och sjukvården. Lokalvården ären viktig förutsättning för god hygien. Regionen garanterar ingen volym under avtalets löptid utan avropar successivt vidbehov. Regionen har för närvarande avtal med ISS Facility Services AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lokalvård, lokalvårdsanknutna servicetjänster och vaktmästeri tjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Lokalvård och lokalvårdsanknutna servicetjänster samt vaktmästeri till Region Uppsalas samtligaförvaltningar, Region Uppsala närstående organisationer, som Kommunalförbundet Avancerad Strålbehandling, samt privatavårdinrättningar med vilka Region Uppsala har avtal. Till detta finns ett antal privata vårdgivare med vårdavtal som skakunna avropa delar av efterfrågad tjänst.
Hälso- och sjukvårdens framgång har delvis sitt ursprung i kunskapen om hygienens avgörande betydelse. Hälso- och sjukvård och god hygien är därför nära förknippade med varandra.
Speciella krav och bestämmelser reglerar lokalvård inom Hälso- och sjukvården. Lokalvården är en viktig förutsättning för god hygien. Lokalvården är för vissa vårdenheter avgörande för vårdens resultat.
Syftet med lokalvården är också att tillgodose personalens krav på god arbetsmiljö, besökares och patienters krav på trivsam och säker vårdmiljö och att uppfylla kraven på underhåll av lokaler och material.
En väl anpassad lokalvård skapar dessutom förutsättningar för att Region Uppsala, genom ett gott helhetsintryck, upplevs positivt.