517047-2018 - ÄndringSverige-Jönköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: 16/350
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för inköp hos grossist av kolonial, djupfryst, färskt kött och chark.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende livsmedel till framförallt skolor, förskolor och äldreomsorg inom Jönköpings kommun. Jönköpings kommun har tecknat avtal med en distributör som ska utföra samtliga leveranser av livsmedel mellan distributörens distributionscentral i Jönköping och Jönköping kommuns enheter.
Omfattning
Upphandlingen avser livsmedel inom områdena kolonial, allt djupfryst, färskt kött och chark.
Jönköpings kommun är även Fair Trade City och arbetar aktivt med att öka andelen rättvisemärkta varor.