517051-2022 - ResultatSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal entreprenadtjänster -22
Referensnummer: UH-2022-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för utförande av tekniska servicetjänster samt projekt inom beställarens befintliga och tillkommande / avgående fastighetsbestånd
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45442100 Målning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 51000000 Installation (utom programvara), 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförande av tekniska servicetjänster samt projekt under maximalt 4 år. Ramavtalets totalt maximala monetära volym inkluderande samtliga beställningar och samtliga optionsår är  500 mkr.