517135-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsultmäklare
Referensnummer: RG 2019/741
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksgälden är en bevakningsansvarig myndighet vilket gör att Riksgälden genom sin verksamhet ska minska sårbarheten i samhället och utveckla en god förmåga att hantera sina uppgifter under fredstida krissituationer samt inför och under höjd beredskap. Riksgälden har ett behov av att kunna möta de ökade kraven på IT-området, varför det behöver finnas möjlighet att förstärka med extern kompetens inom flera områden.
Riksgälden har för avsikt att ingå avtal med två (2) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen