517174-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reklamrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster: fullservicebyrå, contentbyrå och byrå för digital strategi och webutveckling
Referensnummer: C 2018-1894
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79341100 Reklamrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tre delar:
Fullservicebyrå, Contentbyrå samt Digital strategi och webutveckling
Chalmers tekniska högskola har i dag Sveriges starkaste varumärke på området högre utbildning och forskning. Det illustreras tydligast av Kantar Sifos anseendeindex för svenska lärosäten.
Arbetet med Chalmers varumärke har två huvudspår:
1. Att slå vakt om en stark position (i synnerhet nationellt), vårda trovärdigheten och kommunicera klokt om den faktiska leveransen av samhällsnytta lärosätet står för.
2. Att öka det internationella genomslaget för lärosätet, i synnerhet vad gäller forskning. Det har lyfts fram som ett prioriterat område av Chalmers styrelse och är ett sätt att på sikt stärka positionen för lärosätet och därmed få ännu bättre förutsättningar att konkurrera om såväl internationella studenter som akademisk spetskompetens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72413000 Webbsideutformningstjänster, 79341000 Reklam, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning, 79961000 Fototjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1. Fullservicebyrå
2. Contentbyrå
3. Digital strategi och webutveckling
Om upphandlingen
Chalmers tekniska högskola har i dag Sveriges starkaste varumärke på området högre utbildning och forskning. Det illustreras tydligast av Kantar Sifos anseendeindex för svenska lärosäten. En lista som toppats av Chalmers under samtliga sju år den hittills existerat, men ofta i hård konkurrens med KTH. Under de senaste åren har dock lärosätenas genomsnittliga anseende försämrats samtidigt som Chalmers förbättrats. År 2018 har Chalmers indextalet 90 vilket inneburit en betydande distansering till KTH som har 82.
Chalmers har också en uppdaterad grafisk profil. Länk till grafisk profil: http://www.chalmers.se/insidan/SV/arbetsredskap/kommunikation/grafisk-profil
Kommande uppdrag för leverantörerna på de tre delar denna upphandling omfattar kommer att ligga i linje med detta. Vi har utmaningar när det gäller strategier, webutveckling och liknande, men ser alltså inte framför oss något mera genomgripande förändringsarbete på varumärkesområdet.
Mot bakgrund av detta vill Chalmers på strategisk nivå arbeta med väl etablerade leverantörer som troligen har egna (i sin bransch) starka varumärken, en egen trovärdighet och en position att vårda och slå vakt om. Eftersom lärosätets marknadsföring sker i relativt begränsad volym förutsätter vi att de leverantörer som väljer att lämna anbud intresserar sig för att arbeta med just Chalmers varumärke, men samtidigt har en väl upparbetad verksamhet med en bred övrig kundbas.
Eftersom arbetet inom de delar denna upphandling omfattar handlar om strategiska processer och överväganden ser vi det som nödvändigt att hitta leverantörer i Chalmers geografiska närhet. En viktig kvalitetsfaktor i arbetet handlar om möjligheten till kontinuitet i personliga relationer och att bygga kunskap över tid. Möjligheten till substantiella diskussioner av fysiska provtryck, genomförande av workshops som involverar många olika roller på Chalmers på kort varsel och liknande är också avhängig detta.