Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skolskjuts för Lunds kommun och samarbetskommuner
Referensnummer: SN 2018/0431
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun upphandlar skolskjuts. Med skolskjuts avses resor till och från skolan före och efter skoltid, mellan skolornas lokaler under skoltid, samt tillkommande resor i samband med exempelvis resor, studiebesök och friluftsdagar. Skolskjutstransport ska ske från Lunds kommuns östra och södra delar till skolor i Lunds kommun som Beställaren planerar och själv inte har kapacitet att utföra.
Typ av avtal
Ramavtal tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen