517301-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Taxitjänster – Skolskjuts Vindelns kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkolskjuts Vindelns kommun
BeskrivningAvtalet omfattar skolskjutsar för särskilda resor, från elevers hem eller en uppsamlingsplats i närheten av hemmet i Vindelns kommun, till och från grundskolor i Vindelns kommun och gymnasieskolor i grannkommuner, samt till och från hållplats för kollektivtrafik. Finns linjetrafik ska den nyttjas i första hand. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts gällande särskilda resor, samt omfattningen av kollektivtrafik. Skolskjutsar ska kunna utföras under hela dagen på skoldagar samt under skolloven för elever som har lovskola. Skolskjutsar under skoldagen sker mellan skolor, för klasser som har lektioner på annan skola. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik. Förändringar av antal skolor och elever ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal. De bifogade dokumenten angående skolskjutsarna för särskilda resor, är de skjutsar som gäller för närvarande och vid terminsstart kommer en genomgång att ske med leverantören. Säljaren ska följa Trafikverkets föreskrifter om skolskjuts TSVFS 1988:17 med ändringar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100200:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål