517327-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling konsulttjänster, Projektledare
Referensnummer: Ks 1089/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på konsulttjänster som projektledare för leverans till Örebro kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75112000 Administration inom företagsverksamhet, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79990000 Diverse företagstjänster, 98513100 Bemanningstjänster för enskilda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Denna upphandling avser ramavtal avseende konsulttjänster som projektledare.
Örebro kommun har etablerat ett projektkontor med ansvar för att samordna och utveckla kommunens projekt- och portföljstyrning. Inom kommunen finns för närvarande ett antal utvecklingsportföljer igång inom olika verksamhetsområden, däribland digitalisering, sociala investeringar, integration, kompetensförsörjning och utveckling av den växande staden. Inom ramen för portföljerna bedrivs ett flertal olika projekt och uppdrag. För de projekt som ska genomföras ansvarar projektkontoret för att vid behov avropa externa projektledare. Projektledarna behövs för uppdrag av såväl kortare som längre karaktär, med olika intensitet om minimalt 25 % och maximalt 100 %.
För projektstyrning används Projektil som projektledningsmodell och för löpande uppföljning och redovisning av projekt används projektverktyget Antura.
Kommunen uppskattar behovet av projektledare till projektkontoret till 5 - 10 projektledare/år för kortare eller längre uppdrag. Projektledare ska även kunna avropas av andra verksamheter inom kommunen förutom den avgränsning som finns i avsnitt 1.4 gällande projektledning inom bygg, VA, mark, park och gata.
Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun