517368-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare för Fastighetsavdelningen
Referensnummer: SU FV-2268-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget som projektledare består i att planera, leda och styra avropade projekt enligt avdelningens beslutade processer. Inom uppdraget ingår att säkerställa projektens budget, tidplan och kvalitet. Uppdragen kan innefatta samtliga delar inom hyresgästens lokalhantering. Det kan innebära att identifiera verksamhetens behov, ta fram kravställningar, skriva fram beslutsunderlag, inventera inredning/utrustning, etcetera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315200 Byggkonsulttjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71900000 Laboratorietjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen