517378-2019 - ResultatSverige-ÖREBRO: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytt-tjänster
Referensnummer: Ks 698/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende flytt-tjänster.
Kommunen eftersträvar ett effektivt lokalutnyttjande, anpassat efter verksamheternas behov.
Uppdraget avser i huvudsak flyttningar mellan kommunens lokaler inom Örebro tätort, mest kontor, men även flyttningar som berör skolor, boenden m.m. I de allra flesta fall är det kommunens egendom som flyttas, men även t.ex. vårdtagares egendom kan beröras.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Beställare är kommunens nämnder, förvaltningar och enheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på flytt-tjänster för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Denna upphandling avser ramavtal avseende flytt-tjänster. Kommunen eftersträvar ett effektivt lokalutnyttjande, anpassat efter verksamheternas behov. Uppdraget avser i huvudsak flyttningar mellan kommunens lokaler inom Örebro tätort, mest kontor, men även flyttningar som berör skolor, boenden m.m. I de allra flesta fall är det kommunens egendom som flyttas, men även t.ex. vårdtagares egendom kan beröras.
Upphandlande myndigheter och volym
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet 212000-1967 Örebro kommun
Beställare är kommunens nämnder, förvaltningar och enheter. Under 2018 köpte kommunen flytt-tjänster för ca 2.400.000 kr. Volymen varierar mycket, beroende på omorganisationer, besparingar, verksamhetsförändingar m.m.
Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar. Upphandlande myndigheten garanterar därför inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden.