517403-2020 - ÄndringSverige-KALMAR: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter/datorer med tillbehör
Referensnummer: 2020-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser datorer med tillbehör och tilläggstjänster till kommuner, bolag och förbund i Kalmar län.
Beställarens ombud i Upphandlingen är Kalmar kommun, Kommunledningskontoret, Upphandlingsenheten.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 40 000 000 kronor.